Androsov

Договір довічного утримання

Договір довічного утримання укладається між двома сторонами, одна з яких зазвичай є непрацездатною і через непрацездатність готова передати нерухомість іншій стороні, яка натомість за гроші, допомогу, догляд та ін. (визначається умовами договору) отримає цю нерухомість після смерті непрацездатної особи.

У договорі викладаються:

  1. Зобов’язання щодо непрацездатної сторони (відчужувача);
  2. Умови переходу нерухомого майна до того, хто здійснює догляд (набувач).

Нотаріус:

  1. Перевіряє договір на відповідність законодавству;
  2. Пояснює сторонам наслідки укладання договору;
  3. Засвідчує та реєструє договір.
Контакти

Особливістю укладання договорів довічного утримання є присутність одночасно двох факторів – непрацездатну сторону хвилює гарантія виконання викладених у договорі зобов’язань сторони набувача, а сторону, яка здійснює огляд, хвилює можливість отримання законного, гарантованого та безболісного права власності на майно.

Це зумовлено, з одного боку, юридичною неписьменністю, а з іншого, інформацією у ЗМІ про випадки коли, непрацездатну сторону обманювали відбираючи житло без надання належного огляду або, коли сторона, що здійснює догляд та огляд не могла отримати нерухомість через появу об’єктивних чи суб’єктивних обставин – юридично неписьменний договір, законні родичі та спадкоємці, інші обставини. 

Документи

Документи на посвідчення договору довічного утримання (догляду):

  1. Паспорт;
  2. Ідентифікаційний номер за ДРФО;
  3. Правовстановлюючий документ на рухоме або нерухоме майно, якщо відчужується транспортний засіб, то потрібно свідоцтво на транспортний засіб обов’язково з відміткою про зняття з реєстрації для відчуження;
  4. При продажу землі або транспортних засобів, експертна грошова оцінка;
  5. При даруванні землі, нормативна грошова оцінка;
  6. При відчуженні землі без відчуження будинку, довідки про відсутність будівель з БТІ та місцевої ради;
  7. При відчуженні землі за державним актом у якому відсутній кадастровий номер, то потрібна довідка із земельних ресурсів про присвоєння кадастрового номера;
  8. При відчуженні житлового нерухомого майна форма № 3 з ЖЕКу;
  9. При відчуженні землі довідка про обмеження із земельних ресурсів;
  10. При відчуженні нерухомого майна (крім землі), довідка-характеристика з Бюро технічної інвентаризації (Виписка з Реєстру права власності);
  11. При відчуженні корпоративних прав потрібно свідоцтво про 100% формування статутного капіталу;
  12. Якщо власником/співвласником майна є фізична особа віком до 18 років, то потрібне Рішення (дозвіл) опікунської ради;
  13. При даруванні між особами 1 ступеня кревності свідоцтво про реєстрацію шлюбу або свідоцтво про народження, залежно від ситуації;
  14. При відчуженні сумісного майна згоди співвласника/способників або чоловіка;
  15. Якщо стороною/сторонами є юридична особа, то потрібне, Свідоцтво, Статут, Довідка зі статистики, Протокол вищих зборів, Витяг з державного реєстру юридичних осіб. 

Обов’язки набувача.

У тексті договору довічного утримання обов’язково наголошується, що набувач майна зобов’язаний надавати відчужувачу довічно матеріальне забезпечення, а також усі види огляду (опіки) з їх конкретизацією або без такого та визначається грошова оцінка матеріального забезпечення, яка встановлюється за згодою сторін.

У разі зобов’язання набувача забезпечити відчужувача або третю особу житлом у будинку (квартирі), який йому передано за договором довічного утримання, у тексті договору зазначається конкретно певна частина приміщення, в якому відчужувач або третя особа має право проживати.

Розірвання договору довічного утримання.

Розірвання договору довічного утримання за згодою сторін, у тому числі внесення змін до договору, оформляється нотаріусом на підставі правил, викладених у відповідній Інструкції.

Подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них, у якому визначаються умови, розмір та строки виплати аліментів. Такий договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Подружжя, а також особи, шлюб між якими було розірвано, мають право укласти договір про припинення утримання замість придбання права власності на житловий будинок, квартиру, інше нерухоме майно або отримання одноразової грошової виплати.

Особливості оформлення договору довічного утримання

Договори довічного утримання (догляду) засвідчуються нотаріусами з дотриманням загальних правил посвідчення договорів відчуження.

Відчужувачем у договорі довічного утримання може бути фізична особа незалежно від її віку та стану здоров’я.

Набувачем майна за договором довічного утримання може бути повнолітня дієздатна фізична особа або юридична особа.

Якщо відчужувачем є один із співвласників майна, яке належить їм на правах спільної сумісної власності, договір довічного утримання може бути засвідчений після визначення частини цього співвласника у спільному майні або визначення порядку користування цим майном між співвласниками.

При посвідченні договору довічного утримання накладається заборона відчуження майна в установленому порядку, що робиться напис на всіх примірниках договору.

У разі смерті фізичної особи — набувача за договором довічного утримання (догляду) за відсутності у неї спадкоємців або при відмові їх від договору довічного утримання (догляду) нотаріус за письмовою заявою відчужувача припиняє дію цього договору, про що на всіх його примірниках робить відповідний надпис посиланням на відповідну статтю Цивільного кодексу України.

Факт смерті набувача підтверджується свідоцтвом державного органу реєстрації актів громадянського стану про смерть.

Відчужувачу повертається приєднаний до примірника договору довічного утримання первинний правовстановлюючий документ на майно або його дублікат, що міститься у справах нотаріуса. Разом з листом нотаріуса про припинення дії договору довічного утримання цей правовстановлюючий документ (або його дублікат) подається до відповідного реєструючого органу для перереєстрації.

Обов’язки набувача за договором довічного утримання переходять до спадкоємців, до яких перейшло право власності на майно, яке було передано відчужувачем.

Якщо спадкоємці відмовилися від прийняття цього майна або якщо у набувача немає спадкоємців, договір довічного утримання припиняється, відчужувач за його заявою набуває права власності на майно, що було предметом договору.